Amasya’da Başka Yerde Yok

Kendine has dükkan da satılan bir pide türü olan, Amasya da pide denince akla gelen İstanbul Kır Pidecisi Amasya Mustafa Kemal Paşa Caddesinde hizmet vermeye devam ediyor.

Ustaların kulak memesi kıvamında, mizah, ilgi ve alâkayla yoğurduğu hamur, kıyma, soğan ve baharatla buluşunca ortaya nefis bir tat çıkıyor. Kır pidesi tadı, doyuruculuğu ve pratikliğiyle en sevilen lezzetleri arasında Amasya’da yer alıyor. Diğer pidelerle arasındaki fark da kır pidesinin alışıla geldik biçimde çatalla yenmesidir.

Amasya da başka bir yerde bulamayacağınız İstanbul Kır Pidesini işletme sahibi Murat Tekin anlattı.

Murat Tekin “Kır pidesi Amasya’da tek ve bir numaradır. Pide çeşitlerimiz peynirli, patatesli ve ve kıymalı olmak üzere 3 çeşittir. Pidelerimiz her gün taze ve sıcak şekilde çıkıyor. Pidemizde iç malzeme olarak dana kıyma, soğan, biber, domates ve baharat vardır. Diğer pidelerden farkımız Amasya’da başka yerde olmaması, ufak ve yumuşak olmasıdır. Kır pidesi diğer pideler gibi elle yenmez, ufak kıyılır ve çatalla yenilir.

Pide çeşidimizin yanında et ve tavuk tantuni çeşitlerimiz de var. Ekmek arası ya da lavaşa yapıyoruz.  Tantuni ustamız Mersin’den gelerek Amasya’da ününe ün kattı. Sabah saat 5 civarında peynirli patatesli kol böreklerimiz de çıkıyor.

Vatandaşımızın Berat Kandili’ni de Kır Pidesi çalışanları olarak kutluyoruz. Allah tekrarına kavuştursun. Bu zor zamanlarda Allah yar ve yardımcımız olsun” diye konuştu.

Son Eklenen Videolar

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar