Bu kursa katılanların iş bulma sorunu ortadan kalkıyor

Amasya Halk eğitim Merkezlerindeki kişisel gelişim kursları devam ediyor. Bu kurslardan kuaförcülük kurslarına katılanlar ve kursu tamamlayanların iş bulamama sorunları ortadan kalkıyor. Bu kursiyerler, kuaförlerde, kurumsal firmalarda çalışabiliyor ya da kendi iş yerlerini açabiliyorlar.

Saç kesimi, renklendirme, şekillendirme ve bakımına ilişkin işlemleri, kendi başına ve belirli bir süre içerisinde, estetik yorum katarak, yapma bilgi ve becerisine sahip nitelikli kişilerin Ustalık belgesi almak amacıyla Halk Eğitim Merkezlerinde açılan Kuaförcülük Kursuna ilgileri oldukça yoğun. 

Amasya Halk Eğitim Merkezi, Mehmet Varinli İlkokulu ek binasında verilen kuaförcülük kursunda verilen kalfalık eğitimleri devam ediyor.

Amasya İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Türkmen, “Kuaförlük kursu kuaförün yapması gereken tüm işlemleri uygulamalı olarak alabilecekleri bir eğitim programı olarak eğitim veriyor.

Kurslardan yararlanmak isteyen kariyerlerini kuaförcülük alanında tamamlamak isteyenler Amasya Halk Eğitim Merkezlerine başvuru yapıp form doldurup kayıt olabilirler.” Dedi.

Amasya Halk Eğitim Merkezi Kuaförlük Kursu Öğretici Hocası Nezehat Akbaş Kurs hakkında bilgiler verdi.

Nezehat Akbaş, “Kuaförcülük görsel bir sanat dalıdır. Saç, yüz tiplerini ve özelliklerini iyi bilen, bu bilgiye dayanarak doğru ürünler ve cihazlar ile kişiye en çok yakışacak kesimleri, renklendirmeleri, şekillendirmeleri ve uygulamaları gerçekleştiren sanatçılardır. 

Halk Eğitim Merkezi Kuaförlük kursumuzda öğrenci sayımız 12’dir.Öğrenciler dönüşümlü halde kurs merkezlerine gelerek eğitimlerini tamamlıyor. Dışarıdan müşterilerimiz oluyor. Bir kuaförün yapması gereken tüm işlemleri uygulamalı olarak kursumuzda öğrencilerimize gösteriyoruz.

Genç kızlarımız burada kurs aldıkları zaman ustalık belgesi almak için sınav hakları oluyor. Bizim kursumuz kalfalık olarak geçiyor. Bu kurs bittikten sonra direk ustalık sınavına giriyorlar.  Sınava hakları doğduktan sonra da önleri açılıyor. Aldıkları belge ile Kuaför salonlarında çalışabilir. Kendi Kuaför salonlarını açabilir. Güzellik ve Kozmetik sektörlerindeki kurumsal firmalarda çalışabilir.

Bizim kursumuzda kuaför işlemlerinin hepsi yapılıyor. Omre, somre, Türban tasarım, maşa, kesim, boya, kaş alma gibi işlemler kursiyerlerimiz uygulama yaparak öğreniyor. Kursiyerlerimizin uygulama yapması için dışarıdan müşteriler alıyoruz. Ücretimiz yoktur. Sadece kullanacağımız malzemeyi dışarıdan anlaşmalı olduğumuz kuaför malzemesi satan yerlerden aldırıyoruz. Artan malzemeleri müşteriye geri veriyoruz.

Bize saçları yanmış vaziyette kadınlar geliyor. Böyle durumlarda saçın durumuna bakmadan çok yüksek volüm kullanmışlardır. Ya da başında durmayarak saatini dakikasını kaçırarak koruyucu kullanmamışlardır. Biz burada sürekli bunların takibini yapıyoruz. Biz saçın durumuna bakarak düşük volüm uyguluyoruz.

Kursiyerlerimiz 756 saati tamamlama zorunluluğu var 756 saati tamamlayan kursiyerlerimizin sınava girme hakkı var. Bu 756 saatin üstünü bile bir yıl içerisinde verebiliyoruz. Bu kursiyerlerimizin daimi gelmesine bağlı. Kendilerine güvendikten sonra bir yılın içerisin de ister bir yerde çalışsınlar, isterlerse kuaför iş yeri açsınlar. Bu kurstan sonra direk ustalık sınavına girebilirler. Yurt dışından bize başvuru yapanlar var. Biz de bu belgeden alabilir miyiz diye.

Kuaförcülük bana göre ölmeyen bir meslek. Bayan kuaförlüğü, geçmişten günümüze en popüler ve iş garantili mesleklerden biri olma özelliğini koruyor.  Saçımız her zaman uzuyor, her zaman bakına ihtiyacı var, saçın modası ölmüyor. Bir kadın için güzelliği tamamlayan en önemli unsur kaş ve saçtır. Kaş alımı bile bir insanı çok değiştirir. Kaş alım tekniğini bilmek gerekir.

Kuaför kursu müşterisi “Çok memnunum çok güzel yapıyorlar, istediğimiz modeli yapıyorlar iyi ki açılmış.” Şeklinde konuştu.

Son Eklenen Videolar

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar