Engelli anne kız birbirinin eli ayağı oldu

Amasya’da yaşayan 4 çocuk annesi ortopedik engelli İlkay Tekin (49), ile zihinsel engelli kızı Fatma Nur Tekin (26) adeta birbirlerinin eli ayağı oluyor.

Anne Tekin küçük yaşlarda geçirdiği hastalık yüzünden ortopedik engelli oldu ama asla yılmadı ve hayattan vazgeçmedi. 3 beyin ameliyatı oldu hayattan yine vazgeçmedi. Kızı Fatma Nur Tekin ise geçirdiği trafik kazası sonrası zihinsel engelli kaldı. Anne Tekin yaşamaz bir daha ayağa kalkamaz dediği kızı için engelini hiçe sayarak aylarca, yıllarca kızıyla birebir ilgilendi, ne hayattan vazgeçti ne de kızından. Kötü günleri geride bırakan anne kız bugün ise birbirlerinin adeta eli ayağı oldu.

Gündelik işlerini anne kız birlikte yapıyor, beraber yürüyor, ev işlerini beraber yapıyorlar.

4 çocuk annesi İlkay Tekin (49), “Ben 1 yaşında çocuk felci atlattım. İlkokul 1’e giderken de menenjit atlattım. Bunun dolayısıyla ortopedik engelli oldum. Daha sonra evlendim, bir yuva kurmak istedik eşim de sağolsun birbirimize destek olduk.

Sorunlarımız oldu ama Allaha şükür

Çocuklarımı dünyaya geldi daha sonra benim kızım ilkokul 3’e giderken trafik kazası geçirdi. Trafik kazasından zihinsel engelli olarak hayatını sürdürmeye devam ediyor. Sorunlarımız oldu ama Allaha şükür şuanda çocuğum iyi durumda. Onun kazasından dolayı da benim çocuk felci ve menenjitten dolayı beynimde hidrosefali (beyinde su toplama) olayı meydana geldi ve beyin ameliyatı olmak zorunda kaldım. Benim ilk ameliyatımda sağolsun doktor bey benim ameliyatımdan korkuyordu. Ameliyathaneye indiğimde doktor bey dedi ki İlkay Hanım istersen büyük bir hastaneye git. Çünkü ben şahsen ameliyatından korkuyorum dedi. Hocam dedim hiç korkmanıza gerek yok. Ben besmelemi çektim, abdestimi de aldım. Siz de besmelenizi çekin, vazifenizi yapın dedim. Sağolsun 7 saat sürdü benim ameliyatım.

İlkay Hanım hadi gözümüz aydın, kefeni yırttın

Ameliyattan uyanınca doktor bana ilk dedi, İlkay Hanım hadi gözümüz aydın ikimizin de dedi. Kefeni yırttın dedi. O sıkıntılı dönemimde evlatlarım ve eşim çok çok yardımcı oldu. Çünkü ben evden dışarıya çıkamıyordum. Bir adım dahi atamıyordum. Kanepenin üzeri haricinde zaruri ihtiyaçlarımı dahi ben kendim yapamıyordum. Bunların sayesinde yapıyordum. Biz bayan olarak kadın olarak güçlü olmak zorundayız. Niçin güçlü olmak zorundayız, Kadınlar evin direğidir ve aileyi toplayan kişidir. Biz ne sıkıntı yaşarsak yaşayalım, biz kadınlar en kötü durum değil en iyi durumu düşünerek aileyi ve yuvamızı birlikte tutmak zorundayız. Evlatlarımıza destek olmak zorundayız, evlatlarımızın yönünü açmak zorundayız. Yani bir anne demek nasıl diyeyim, vatan demek. Vatanı nasıl koruyorsak ailemizi de öyle korumak zorundayız biz kadınlar.

Sen benim en küçük bebeğimsin

Eşimiz, ben bazen eşime diyorum sen benim en küçük bebeğimsin diyorum. Çünkü diyorum çocuklarımı büyüttüm seni büyütemedim 30 yıldır diyorum. Eşim bana gülüyor. Ben senin her zaman bebeğin olacağım diyor, ölene kadar beraberiz diyor, gülüyor. Sağolsun en büyük destekçim de benim bu bizim evin küçük fındık kurdu. Kadınlara söylemem gereken şu, biz kadınlar hiçbir zaman yıkılmamız gerekiyor.

Erkeklerden daha da daha güçlüyüz biz

Ne zorluk görürsek görelim, erkeklerden daha da daha güçlüyüz biz. Çünkü yıkılmayız biz. Engelli de olsak normal de olsak bizim yıkılmamız gerekiyor çünkü yuvayı ayakta tutan kadındır. Vatanı da tutan topraktır.” diye konuştu.

Trafik kazası geçirerek zihinsel engelli olarak hayatına devam eden Fatma Nur Tekin (26), “Anemi çok seviyorum. Annem hep yanımda benim. Birbirimize destek oluyoruz her zaman. Tüm kadınların kadınlar gününü kutlarım. Her zaman kadınlar güçlüdür.” diye konuştu.

Ortopedik engelli anne İlkay Tekin (49), ile kızı Fatma Nur Tekin (26) kadınların ne kadar güçlü olduğunun adeta bir kanıtı. Anne kız birbirlerinin eli ayağı olarak hayatlarına güçlü bir şekilde yılmadan, hiçbir şeyden vazgeçmeden devam ediyorlar.

Son Eklenen Videolar

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar