Engelli, Cami Buluşması Yapıldı

Amasya İl Müftülüğü tarafından Berat Kandiline özel, Şirvanlı Camisinde “Engelli, Cami Buluşması”    programı yapıldı.

Engelli cami programına Amasya İl Müftüsü Durmuş Ayvaz, Altı Nokta Körler Derneği Amasya Şube Başkanı Musa Demiryarar, Diyanet Personelleri, cami çalışanları, dezavantajlı bireyler, aileler ve halk katıldı. Program boyunca Kuran Tilaveti, ilahi dinletisi, Sakalı Şerif Ziyareti yapıldı.

Program duyma engeli olan dezavantajlı bireyler için işaret dili çevirisi ile yapıldı.

Altı Nokta Körler Derneği Amasya Şube Başkanı Musa Demiryarar “Sayın ve çok değerli katılımcı kardeşlerim, Ramazan ayının müjdecisi olan ve Rabbimizin sağlık isteyin sağlık vereyim, rızık isteyin rızık vereyim, af dileyin affedeyim dediği bu güzel manalı mübarek günde bizleri dualarda buluşturan sayın müftümüze derneğimiz adına teşekkür ediyorum.” Diye konuştu.

Amasya İl Müftüsü Durmuş Ayvaz “ Cenap-ı Allah’ın rahmet nazarıyla bizlere gökyüzünden yeryüzüne rahmetini sınırsız ve sonsuz olarak gösterdiği böyle bir günü bizlere nasip eden Allah’ımıza hamduselamlar olsun. Alemlere rahmet olarak gönderilen bu geceyi bizlere müjdeleyen sevgili peygamberimiz başta olmak üzere vahiy gönderdiği bütün peygamberlere selam olsun. Allah’ın rahmeti bu gece vesilesiyle Rabbim tüm Allah dostlarını, bizleri yetiştiren anne babalarımızın üzerinde olsun.

Çok değerli kardeşlerim bugün bu camide sizlerle beraber olmak bizleri mutlu ve huzurlu eyledi. Çok özel bir günde bir araya geldik. Gönüllerin Cenap- Hakka teslim edildiği, gözyaşlarının sel olup aktığı, insanlığın hayatının muhasebesini yapmak için beklediği manevi bir zaman diliminde Ramazan ayının arifesinde bugün burada Rabbimizin rızasını kazanmak için bir araya geldik.

Allahu Teala’nın ilminde zamanların ve mekanların bir birinden farkı yoktur. Lakin öyle bir zaman vardır ki o zamanda da insanlığın tarihini ve tarifini değiştirecek bir takım olaylar cereyan ediyor. O zamanlarda yapılan ibadetleri diğer zamanlarda yapılan ibadetlere oranla daha büyük sevapla ödüllendiriyor. Kuran-ın mekanı Mekke-i Mükerreme’dir. Nurdağı, Sevr dağı, Sefa, Merve dağları, Beytullah, Minadağı’nın olduğu bölgeleri Allah mübarek kılmıştır. Kuran-ı Kerimde Allah bunu bizlere müjdeliyor.

En değerli zaman ise peygamberimizin ümmetine Kuran’ın indiği zamandır. Kadir Gecesi dünya semasına indirildi. Berat Gecesi, Kadir gecesinin müjdeleyicisidir. Allah bize Rahmetine karşılık Allah bize rahmet ederse kurtuluşumuz vardır. Bu kurtuluşa Berat diyoruz. Berat’ı almak isteyenler olacak, Allah’a gönlünü açanlar alacak. O güzel gönlünü Kuran ile süsleyenler alacak.

Özellikle burada bugün siz değerli kardeşlerimizle buluştuk. Birbirimize dua edelim, varlığımız varlığından haberdar olsun, dualarımızla beraber mağduriyetler için yardımcı olalım. Şu anda ülkemizin sıkıntılı durumlarına dua edelim. Allah günahkar olan ve af olmak isteyen gönülleri affeder. Eşinize, çocuklarınıza, akrabalarınıza karşı bir kötülüğünüz var ise, kötü alışkanlıklarınız var ise, onları terk edin af dileyin. Biz Müftülük olarak istiyoruz ki dezavantajlı bireyleri de aramızda görelim. Sizlere karşı yapabileceğimiz bir güzellik varsa yerine getirelim. Camiler bizler için en manevi tatmin edici mekanlardır. Biz burada birbirimizle güçlü oluyoruz. Biz burada birlik beraberlik olup, birbirimizin dertlerini burada çözebiliriz. “ diye konuştu.

Son Eklenen Videolar

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar