Enkaz altında kalan hayallerine Amasya’da devam ediyorlar

Deprem bölgesinden gelen 10 genç Amasya Halk Eğitim Merkezi kursları ile üniversiteye hazırlanıyor.

Malatya, Diyarbakır gibi deprem bölgelerinden Amasya’ya gelen 10 genç, Amasya Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü Zübeyde Hanım Kurs Merkezinde ücretsiz üniversite sınavına hazırlanıyor.

Deprem bölgesinden Amasya gelerek eğitim alan 968 öğrenci eğitim öğretime kaldığı yerden devam ediyor.

Üniversiteye hazırlanan gençleri ziyaret eden Amasya İl Millî Eğitim Müdürü Mehmet Türkmen, “Şuanda sadece bu birimimizde onun üzerinde öğrencimiz var diye biliyorum. Tabi rakamlar günbegün değişiyor. Bizim derdimiz öğrencilerimizin hem normalleşmeyi yaşama adına hayata hazırlanmaları hem de geride bir pişmanlığın bir keşkenin olmaması. Yine hayat boyu öğrenme birimi üzerinden evlerinde konaklayanlar ya da yurtlarda konaklayanlara da açılan diğer kurslarımız da ayrıca mevcut. Bunları da belirtmek isterim.”

Depremi Diyarbakır’da yaşayan Muhammed Fidan, “6 Şubat sabahına doğru deprem oldu. Depremde ilk uyandığımızda birbirimize doğru yönelmiştik. Bu yönelim altında da tabi telaş halindeydik. Ben birkaç gün önce Diyarbakır Büyükşehir Belediyesinin AFAD eğitim simülatörüne katılmıştım. Daha önce deprem deneyimi yaşamıştım. Yani büyük şiddette deprem deneyimi yaşamıştım. O deprem benim için o kadar büyük gelmemişti. Ama ailemde diğer insanlar korkunca tabi o panik bize de geçiyor. Sonra ikinci depremden sonra aşağı indik. Sonra Diyarbakır genel durumunu öğrendik. Birkaç gün sonra benim ablam burada ebelik mezunu. Burada bir işte çalışıyordu. Onunla beraber buraya geldik. Burada da birkaç gün sonra da Halk Eğitime geldim. Diyarbakır’dan buraya geldiğim zaman Ablamın çevresinde tanıdığı birkaç kişi vardı. Bunların yönlendirmeleriyle beraber Halk Eğitime geldim. Halk Eğitimde Muhammed hocayla beraber tanıştık. Muhammed hoca bir haftalık bir periyot verdi. Bir hafta sonra gelip kursa başlayabilirsin dedim teşekkür ederim, öyle. Benim asıl hedefim yönetim bilişim sistemleri alanında eğitimimi tamamlamak istiyorum.”

Depremi Malatya’da yaşayan ve Amasya’ya gelen Musa Soyhan, “Malatya’dan geldim. Buraya YKS’ye hazırlanmak için geldim. Orada hazırlandığımız yurt yıkıldı. Burada hazırlanmaya çalışıyorum Halk Eğitimde.” diye konuştu.

Deprem bölgesinden Amasya’ya gelen ve biraz olsun o travmayı atlatarak Üniversite sınavına hazırlanan 10 genç hayallerinin peşinden koşmaya devam ediyor.

 

Son Eklenen Videolar

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar