Görme engelli vatandaşın umre hayali gerçek oldu

Amasya’da yaşayan emekli görme engelli din görevlisi Mehmet Irmak, Amasya Din Görevlileri Derneği ve Amasya İl Müftülüğü çalışanlarının kendi aralarında topladığı yardım ile umreye giderek hayali gerçek oldu.

10 yıl Kayseri’de din görevlisi olarak görev yapan ve malulen emekli olan 42 yaşındaki Irmak, daha sonra Amasya’ya yerleşti. 22 yaşında geçirdiği trafik kazası sonrası görme yetisini kaybetti. Irmak’ın tek hayali ise umre’ye gidebilmekti. Bunu öğrenen Amasya İl Müftülüğü çalışanları ve Amasya Din Görevlileri Derneği aralarında başlattıkları kampanya ile Irmak’ın hayalini gerçeğe dönüştürdü.

Mehmet Irmak (42), “Hayalim umreye gitmekti, Allah razı olsun diyanet işleri başkanlığımızdan, sayın müftümüzden. Allaha şükür umreye gitmekte burada nasip olacak inşallah. Bu hayal nasıl gerçekleşti, gençlik yılarımızdan beri imam hatipte okurken mekkenin resimlerini görünce ben sonradan görme engelliyim. Fotoğrafları falan görünce içimize bir aşk doğmuştu o zamandan beri. Sonra görev yaparken görme engelli olduğumuz için görevli gidemedik.

Maddi durumlar da fazla el vermedi. Son sağolsun müftü beyimizin baş tutmasıyla, ön ayak olmasıyla, bu yolculuğa çıkacağız inşallah. Bizlere bu kutlu yolculuğu nasip eden Allaha hamdü senalar olsun. Müftümüze de tekrardan teşekkür ediyorum. Cenabı Allah hem kendisinden razı olsun, kendisine şifalar versin. Amasya’da görev yapan din görevlisi arkadaşlarıma da teşekkür ediyorum onlarda beni yalnız bırakmadılar her türlü destekleriyle. Sağolsunlar var olsunlar inşallah.”

3 Aralık Dünya engelliler gününde bize başvurdu diyen Amasya Müftüsü Durmuş Ayvaz, “Bana dedi ki hocam, ben diyanet işleri başkanlığında bu kadar hizmet yaptım ama bir hayalim var. Maddi durumum da müsait değil, umreye gitmek istiyorum. Bizde bu konuda arkadaşlarla istişare ettik. Sağolsun Amasya Din Görevlileri Derneğimiz ve yöneticileri diler ki biz arkadaşın ücretini üstlenelim. Dolayısıyla hem ücretini hem de orada ki rehberlik hizmetlerini üstlenelim. Meslektaşımıza aynı zamanda da bir engelli kardeşimize bu yönüyle hayalini gerçekleştirme konusunda yardımcı olalım. Gerçekten bizde çok sevindik. Hem 3 Aralık engelliler gününde böyle bir karar aldık, dolayısıyla gerçekten çok mutluyuz. Hem meslektaşlarına karşı ahde vefanın yerine getirilmesi, aynı zamanda bir hassasiyetin engelli olan kardeşlerimize karşı duyarlılığımızı müftülük olarak göstermemizden dolayı memnunum. Bu güzelliği gerçekleştiren meslektaşlarıma, din görevlileri derneğimize, başkanına, ekibine canı gönülden teşekkür ediyorum. Güle güle gitsin, güle güle gelsin, bol bol dua etsin. Biz müftülük olarak her zaman onlarla beraberiz.”

Amasya Müftlüğünden düzenlenen Umre programında Görme Engelli Irmak, 196 kişi ile birlikte yapılan duanın ardından kutsal topraklara doğru yola çıktı.

Son Eklenen Videolar

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar