Kışın Vazgeçilmezi Salep

Havaların soğumasıyla birlikte içmeye başladığımız salep, kış aylarında içecek olarak en çok tüketilen besin haline gelmeye başladı.

 Kış aylarının vazgeçilmez içeceği salep nasıl yapıldığını, leziz bir salep hazırlamanın püf noktalarının neler olduğunu, öksürük, nezle ve bronşit gibi üst yolunum yolu hastalıklarının tedavisine iyi gelen Salebi Amasya halkını Saleple buluşturan Salepçim Çay Salonu işletme sahibi Yüksel Gezegin anlattı.

Salepçim Çay Salonu işletme sahibi Yüksel Gezegin “Sıcak kış günlerinin muhteşem içeceği olarak bilinen Salebimiz özellikle doğal olduğu için çok önemlidir. Öksürüğe genel hastalıklara çok şifalıdır. Yani bu bildiğiniz gibi toz değildir. Biz bunun kökünü alırız değirmende öğütüp sütle pişiririz. Faydaları çoktur saymakla bitmez. Her türlü şifası vardır. Salepin faydalarını Lokman Hekim anlatmış.

Salep, göğsü yumuşatır. Balgam sökücüdür. Müzmin öksürüğü, bronşiti ve aksırmaları yatıştırır. Dalak hastalıklarını iyileştirir. Sevdayı keser, kamburlaşmayı önler. El ve ayak titremesini önler. Zihin çalışma gücünü arttırır. Mide ve bağırsak tembelliğinde faydalıdır. Kalbi kuvvetlendirir. Vücuda güç kuvvet verir. Çocuk ishalini keser. Basur memelerinde boyun sırt felçlerinde faydalıdır. Yaşlılarda kemik erimesini önler. Kabızlık ve şişkinliği giderir. Kalp sağlığınıza destek olur. Bünyenizi daha kuvvetli ve dirençli hale getirmeye yardımcı olur.

Salepten gerçek anlamda yumuşak ve hafif bir lezzet alabilmek için taze ve katkısız olmasına dikkat etmek gerekir. Bizim salebimiz katkısızdır. Her zaman kaliteli ve bilindir markaların ürünlerini almaya dikkat etmelisiniz. Salep en güzel tarçınla içilir. Tarçının da fayları anlatmakla bitmez.

Tarçın mide dolgunluğunda, şişkinliğinde gaz sökücüdür. Ruhun ve bedenin bitkinliğini alır.

İshali keser, Öksürüğü giderir, Damar tıkanıklığını açar. Vücudu ısıtır” dedi.

Salepçim Çay Salonu işletme sahibi Yüksel Gezegin son günlerde havaların soğumasıyla salebe tercihin arttığını belirterek,  Geleneksel şekilde salep tüketmek istiyorsanız öncelikle saf salep, toz şeker, vanilya ve süt gibi başlıca malzemelerinizi hazır edin. Daha sonra sütü ocakta kanatmaya başlayın. Sütünüz kaynarken diğer yandan salep, toz şeker ve vanilyayı bir kapta harmanlayın. Toz karışımı tencereye ilave edin. Sonra hızlı şekilde karıştırarak pişirin. Tüm malzemeleri ekledikten sonra hızlı şekilde çırpma teliyle karıştırın. Kendine has koyu kıvamını aldıktan sonra ocağı kapatın. Ardından da üzerine toz tarçın serpiştirerek servis yapın diyerek salebin tarifini verdi.

Son Eklenen Videolar

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar