Palamut gitti, hamsi geldi

Karadeniz'de sezon başından bu yana yaşanan palamut bolluğunun azalmasıyla birlikte yerini hamsi almaya başladı. Amasya’da da tezgahlar hamsi ile şenlenmeye başladı.

Kısa bir süre önceye kadar kilosu 110 liraya kadar çıkan hamsi, bugünlerde 65 liradan alıcı buluyor. Bereketli geçen av sezonu hem vatandaşların hem de balıkçıların yüzünü güldürüyor.

"Uzun Zamandır Bekliyorduk" 

Vatandaşların uzun süredir tezgahlarda hamsiyi beklediğini söyleyen balıkçı Aslan Eftelioğlu,"Palamut artık bitecek gibi görünüyor, çok az kaldı. Hamsi de ufak ufak kendini göstermeye başladı. Bu durumu uzun zamandır bekliyorduk. İlerleyen günlerde daha da iyi olacağını düşünüyoruz" dedi.

Uzun süre fiyatların bu şekilde seyredeceğini öngören Aslan Eftelioğlu, "Fiyatlar daha da aşağıya düşmez. Dip fiyatlar bunlar. Hamsi palamut gibi bol olmaz. Palamut çok uzun sürdü. Palamutun bu kadar bol olması ufak balıkları, özellikle hamsiyi çok etkiledi. Şuanda çinekop, istavrit, barbun ve mezgit gibi balıklarımız da var. Palamuttan sonra çeşitlilik başladı" diye konuştu.

Hamsi de artık yavaş yavaş kendini göstererek Amasya’daki balıkçıların tezgahındaki yerini aldı.

Son Eklenen Videolar

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar