Türkiye’nin en büyüğü, Avrupa’nın en büyüklerinden olacak

Amasya’nın Suluova ilçesinde bulunan Tarıma Dayalı İhtisas Besi Organize Sanayi Bölge ilave genişleme alanıyla birlikte Türkiye’nin en büyüğü, Avrupa’nın ise en büyüklerinden biri olacak.

Suluova Tarıma Dayalı İhtisas Besi Organize Sanayi Bölgesi ilave alan ile birlikte toplam 152,5 hektar alan üzerinde yaklaşık 20 bin büyükbaş hayvan kapasiteyle Ülkenin en büyüğü, Avrupa’nın ise alanında en büyüklerinden biri olacak.

Hali hazırda mevcut Suluova tarıma dayalı ihtisas besi organize sanayi bölgesinde 32 adet besi, 3 adet sanayi parselinde üreticiler faaliyetlerine devam ediyor. Bölgede yapılan araştırmalar sonrasında şuan mevcut 62,5 hektarlık alan Tarım ve Orman Bakanlığı Tarım Reformu Genel Müdürlüğünün de onayıyla genişleme alanı olarak belirlenerek 152,5 hektar alana çıkacak.

Yer Seçiminin kesinleşmesi sonrasında ise yeni alanda 25 Besi parseli ve 2 adet de Sanayi parseli oluşturulacak.

Genişleme alanında incelemelerde bulunan Amasya Valisi Mustafa Masatlı, “Amasya tarım ve hayvancılıkta Ülkemizin önemli kentlerinden biridir. Hayvancılıkta ise başta Suluova ilçemiz olmak üzere, önemli bir potansiyele ve fiyat belirleme gücüne sahiptir. Bu potansiyel doğrultusunda Ülkemizde alanında ilk olan; Suluova Tarıma Dayalı İhtisas Besi Organize Sanayi Bölgemiz, hali hazırda 32 adet besi, 3 adet sanayi parselinde faaliyetlerini sürdürmektedir. 3 adet sanayi parselinden Ekur Et Entegre Tesisine tahsisi gerçekleşen parselde tam kapasite ile günlük 400 büyükbaş hayvan kesimi ve işlemesi yapılabilmekte, diğer 2 sanayi parselinde ise toplam 7,6 Megawatt kapasite ile biyogaz tesislerimiz elektrik üretimine devam etmektedir. OSB’mizde 2021 yılı itibariyle tüm parsellerin katılımcılara tahsis edilmesi ile ilave genişleme alanına ihtiyaç duyulmuştur.

Bölgede yapılan araştırmalar sonrasında şuan içinde bulunduğumuz 62,5 hektarlık alan Tarım ve Orman Bakanlığı Tarım Reformu Genel Müdürlüğümüzün de onayıyla genişleme alanı olarak belirlenmiştir. Yer Seçiminin kesinleşmesi sonrasında ise yeni alanda yapılan İmar Planı ile yaklaşık 9 bin büyükbaş hayvan kapasitesi ile toplam 25 Besi parseli ve 2 Adet de Sanayi Parseli oluşturulmuştur. Şuan itibariyle Genişleme alanımızın yaklaşık 41 milyon TL bedelli altyapı çalışmaları devam etmekte olup, temmuz ayı itibariyle de inşallah yapımı tamamlanacaktır.

Suluova Tarıma Dayalı İhtisas Besi Organize Sanayi Bölgesi ilave alan ile birlikte toplam 152,5 hektarlık yani yaklaşık 20 bin baş hayvan kapasiteyle ülkemizin en büyüğü, Avrupa’nın ise en büyük OSB’lerinden birisi olacaktır. Besi OSB’mizin tüm bu özellikleriyle, Tarım ve Orman Bakanlığımız tarafından da, yurtiçi ve yurtdışında Model OSB olarak gösterilmektedir.” Diye konuştu.

7. ayda alt yapı çalışmaları tamamlanacak olan Suluova tarıma dayalı ihtisas besi organize sanayi bölgesi ilave genişleme alanıyla 62 parselde 20 bin büyükbaş hayvan kapasiteyle ülkenin en büyüğü, Avrupa’nın ise alanında en büyük OSB’lerinden biri olacak.

Son Eklenen Videolar

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar